Októberi teendők
![](https://712266122d.cbaul-cdnwnd.com/ae8e8d573dc604b62ba6512deab6a329/200000299-588a859851/20131010_75940.jpg)
Még örülhetünk néhány napsütéses napnak, de a naptár, az időjárás és növényeink is jelzik, lassan végéhez közeledik a szívünknek kedves, virágontó szezon. A hajnali hűvös, az esők hatására már alig díszíti néhány virág a kertünket, és ők sem hozzák már igazi formájukat.
A kánikula elmúlásával egyre kevesebb vizet párologtatnak növényeink, így kevesebb locsolás is elegendő. Nagy esőzések után ügyelnünk kell arra, hogy a tálkákból, tálcákból, alátétekből, a nem lukas cserepekből öntsük ki a fölösleges vizet.
Minthogy nem kell olyan sokszor locsolnunk, érdemes a felszabaduló időt a cserepek, a növények „rendbetételére” fordítani.
Gyomtalanítsuk a földjüket, vágjuk le az elnyílt bugákat, a fölösleges magtokokat, szedjük le a sárguló, esetleg beteg leveleket.
Ez a foglalatosság jó alkalmat teremt a kártevők és az általuk okozott károk felmérésére.
> A nedvesség ideális táptalaja a gombás fertőzéseknek.
> Fehér pöttyök a levelek fonákján a pajzstetvek jelenlétét jelzik.
> A levelek apró, tűszúrásszerű foltocskái, a levél mindkét felén tapasztalható
„morzsák” atkákra utalnak.
> A pici sárga, szőrös lények a leander ádáz ellenségei, a leander levéltetvek.
Idejében szabaduljunk meg tőlük a károsodott levelek eltávolításával, szükség esetén metszéssel, lemosással, szélcsendes időben történő permetezéssel.
Sajnos a kártevőket nem mindig intézi el a hideg, elbújnak. Az idő melegedésével (akár a teleltető hely klímájában is) előjönnek és tarolnak, az egész növényünket tönkre tehetik, elcsúfíthatják.
Az éjszakai hűvösben megfázhatnak a friss gyökerek, ezért ha mindenképpen szabad levegőn szeretnénk tartani még a kicsiket, tegyünk alájuk vastag habszivacsot, hungarocellt. Legjobb azonban éjszakára védett helyre tenni őket, nappalra pedig visszavinni a jó levegőre. Az „utaztatás” megvalósítása természetesen függ a körülményeinktől, munkarendünktől…
Ha valaki biztosra akar menni, már most zárt térbe viszi virágait (konyhaablak, télikert, teleltető). Arra azonban vigyázni kell, hogy fűtött lakásban nagyon hamar megjelennek az atkák!
A másik lehetőség a gyökeres hajtások vízben történő teleltetése pince, garázs, kamra ablakában. Többen tapasztaltuk, hogy a gyökeres hajtások jól elvannak télen is vízben, viszont rendszeresen ellenőriznünk kell őket, pótolni vagy lecserélni a vizüket, amennyiben szükséges. A kis növénykéink a tél folyamán általában „telegyökerezik” az üvegüket, ezért érdemesebb széles szájú befőttes üveget használni, hogy kiemeléskor ne sérüljenek. Tavasszal aztán dús gyökérzettel kerülhetnek cserépbe.
A kártevőkre ebben az esetben is ügyelni kell!
A leandereink rendbe téve, kicsinosítva sorakoznak a kertünkben, bízunk benne, hogy nem tréfál meg bennünket az időjárás hirtelen fagyokkal, és van még pár napsütéses hetünk felkészülni a teleltetésre.
A leander nevelés sarkalatos pontja és behatároló tényezője a megfelelő teleltető hely megléte. A téma, hogy hogyan készüljünk a télre, hol, milyen körülmények között tartsuk, hogyan gondozzuk télen kedvenc növényeinket, egy külön cikket érdemel, ezzel foglalkozunk majd következő írásunkban.
Addig is várjuk véleményeteket, személyes tapasztalataitokat a fentiekkel kapcsolatban az Egyesület címére. leanderegyesulet@gmail.com
Meséljetek, ti hogyan csináljátok? Az írásokat közzétesszük.